Üye Giriş ve Kayıt Olma Paneli
Yada Üye Ol

Kayıt:

Konularda ekte bulunan dosyaları indirebilmeniz için üyeliğinize giriş yapmış olmalısınız.
Eğer bir üyeliğiniz yok ise ücretsiz olarak üye olabilirsiniz.


Konuyu Takip Et

H1Z1’de Hayatta Kalma Rehberi

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5


H1Z1’de Hayatta Kalma Rehberi

#1
Çevrimdışı piskeane

  Yeni Üye

 • Üye Grubu
 • Yorum:
  5
 • Konu:
  5
 • Kayıt:
  29.06.2016
 • Üye Sayısı
  767
 • Rep Puanı:
  0

 • Sony’nin açık dünya hayatta kalma oyunu H1Z1 sonunda erken erişime açılmış durumda.

  Oyun içerisinde yaşayabilmek için hem karakterinizin ihtiyaçlarına dikkat etmeniz, hem de zombilerden veya sizi öldürmek için fırsat kollayan diğer oyunculardan kaçınmanız gerekiyor. Fakat diğer açık dünya oyunlarından farklı olarak, bu oyunda aç veya susuz kalarak ölme ihtimaliniz daha fazla.

  Oyunun yeni çıkmış olması sebebiyle de olabilir, fakat oyundaki bir çok konteyner, araç veya yapılar diğer oyuncular tarafından temizlenmiş durumda. Yiyecek herhangi bir şey bulamadığınızda açlıktan ölmeniz ise oldukça doğal.

  Aşağıda listeleyeceğimiz taktikler sayesinde, H1Z1 dünyasına adım attığnız ilk saatlerde hayatta kalmayı başarma şansınızı arttırabilirsiniz. En önemli zaman dilimi olan ilk bir saati atlatırsanız, hayatta kalma ihtimaliniz daha da artacaktır.

  1. Farklı Sunucuları Denemekten Çekinmeyin
  Avrupa sunucularının sayılarının az olmasının da getirdiği bir sıkıntı olsa gerek, bütün mekanlar tertemiz bir şekilde karşınıza çıkıyor. Girdiğiniz binalar boş, kutular boş hatta araçlar bile gitmiş olabiliyor. Eğer yiyecek bir şey bulamazsanız, bulduğunuz silahların hiçbir önemi kalmıyor. Bu durumda karakterinizin hayatta kalması için gerekli yiyecekleri farklı sunucularda aramanızı öneriyoruz. Her sunucuda yapacağınız kısa geziler, hayatta kalmanızı sağlayabilecek düzgün eşyalar bulmanızı sağlayabilir.

  2. Boş Su Şişelerini Mutlaka Toplayın

  Oyunda su çok önemli bir yer tutuyor. Hidrasyon oranınızı yüksek tutmanız gerekli. Oyun içerisinde arada sırada temiz su şişelerine denk gelebilirsiniz. Fakat genellikle boş şişeler bulacaksınız. Bu şişeleri de almayı ihmal etmeyin. Daha sonra bulacağınız herhangi bir su kaynağının yanında bu şişeleri doldurmanız mümkün.

  Genellikle su kaynaklarından doldurulan şişeler Dirty Water olarak geliyor. Kirli de olsa bu suyu daha sonra sırasıyla Stagnant Water ve son olarak kamp ateşinde Purified Water haline getirebilirsiniz. Yanınızda her zaman bir iki şişe su bulundurmanızı öneririz.

  3. Kamp Ateşleri Dostunuzdur

  Kamp ateşleri bir çok konuda size yardım edebilecek noktalar olarak kabul edilebilir. Elinizdeki kirli suyu arındırmanız mümkün. Ya da besin zehirlenmesinden kaçınmak için, elinizde bulunan çiğ yiyecekleri burada pişirebilirsiniz.

  Kamp ateşi bulamadıysanız fakat elinizde balta veya pala gibi bir silah varsa, küçük ağaçlardan odun kesmeniz mümkün. Odunu yakmak için ise ateşe ihtiyacınız var. İşaret fişekleri veya meşaleler ile yakabilirsiniz. Kumaş parçaları, hayvan yağları ve dallar aracılığı ile yapabileceğiniz basit meşaleler olduğunu unutmayın.

  Meşaleler ve kamp ateşleri hakkında önemli bir uyarı yapmamız gerekiyor. PvP sunucularında yaktığınız ateşler yerinizin bulunmasını çok kolay bir hale getirecektir. Kamp ateşini kendiniz yakıyorsanız, mümkünse şehirlerden veya yollardan biraz daha uzağa gitmeniz faydalı olacaktır. Elinizde yanan bir meşale varken etrafta gezmeniz ise, bölgedeki haydutlara “Beni vurabilirsiniz” mesajını en temiz şekilde vermek olarak kabul edilebilir.

  4. Zombiler İle Doğrudan Temas Etmekten Kaçının

  Oyundaki zombiler ile kendi isteğiniz dışında karşılaşacağınız zamanların sayısı oldukça az. Genelde yanlarından geçip gidebilirsiniz. Mümkünse zombiler ile karşılaşmadan önce bir ok veya tabanca gibi mesafe koyabileceğiniz silahlar edinmeye çalışın. Yakın dövüşe girmenin sonucu olarak yaralanabilir ve kanama problemi yaşayabilirsiniz.

  Eğer karakteriniz kanamaya başladıysa, mümkün olduğunca çabuk bandaj bulmaya çalışın. Hem kanamanızı durdurur hem de bir miktar canınızı geri kazanabilirsiniz. Öldürdüğünüz zombilerin üzerinden çıkacak kumaş parçalarını almayı unutmayın. Kumaşı bandaja çevirerek kullanabilirsiniz.

  5. Bulduğunuz Bütün Kıyafetleri Alın

  Bir hayatta kalma oyununda kıyafetin asıl amacı modaya uymak değildir. Kıyafetler hayatınızı kurtarabilir. Bir kıyafeti envateriniz içerisinde parçalayabilir ve kumaş haline getirebilirsiniz. Bunun ardından ise isterseniz meşale yapabilir ya da daha önemli olan bandajlara dönüştürebilirsiniz.

  Su şişeleri gibi, bandajlar da her zaman yanınızda bulunması gereken, kritik hayatta kalma eşyalarından birisidir. Ayrıca bandaj kullanmak size bir miktar can da vereceğinden, açlıktan ölmede önce bir tane kullanarak, kısa bir süre daha hayata tutunabilirsiniz.

  6. Yumruklarınıza Güvenin
  Boş gibi gözüken binaları bile aramanızı öneriyoruz. İçeride bulabileceğiniz tahta kutuları yumruklarınız ile kırmanız mümkün. Kırılan kutulardan tahta parçaları düşecektir. Bu parçaları yeni eşyalar üretmek için kullanabilirsiniz. Çekiç olmadığı durumlarda ateş yakmak için ihtyacınız olan tahtayı da bulmuş oluyorsunuz.

  7. Bütün Eşyalar Kutularda Saklı Değildir


  Aradığınız eşyalar her zaman buzdolaplarında, dolaplarda veya kutuların içerisinde saklı olarak bulunmuyorlar. Bazen bir masanın üzerinde yiyecek veya içecek bulmanız, hatta bir yere atılmış silahlara denk gelmeniz de mümkün. Ayrıca bu eşyalar ışıklar saçmadığı için, etrafınızı çok dikkatli araştırmanız gerekiyor.

  8. Böğürtlen Çalılarına Bakmayı Unutmayın

  Yukarıda da dediğimiz gibi, H1Z1 eşyaları bulmayı sizin için kolay hale getirmiyor. Böğürtlen çalıları bunun en güzel örneği olabilir. Uzaktan baktığınızda normal bir çalı grubu olarak görebilirsiniz, fakat içerisine girip “E” tuşuna bastığınızda böğürtlen bulma şansınız bulunuyor. Ayrıca dal parçaları da gelebiliyor.

  Böğürtlenleri doğrudan yiyebilirsiniz. Ya da isterseniz Purified Water ile karıştırıp Blackberry Juice oluşturabilirsiniz. Bu içecek hem hidrasyonunuzu yükseltecek hem de küçük bir miktar enerji verecektir. Yani daha düzgün yiyecek kaynakları bulana kadar sizi hayatta tutacak bir içecek olacaktır.

  Her çalıdan yalnızca bir adet böğürtlen toplayabiliyorsunuz. Blackberry Juice yapımı için ise 5 adet böğürtlene ihtiyacınız var. Böğürtlen çalıları genellikle şehir yakınlarında veya nehir kenarlarında bulunabiliyor. Mümkün olduğu kadar çok böğürtlen toplayıp, ihtiyacınıza göre kullanmanızı öneriyoruz.

  H1Z1 hakkında hayatta kalma önerileri şimdilik bu kadar. Oyuna başladığınız ilk saatlerde sizi hayatta tutacak ipuçları sayesinde, daha sağlam eşyalar bulabilir ve diğer oyuncular karşısında daha dayanıklı bir hale gelebilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar.


  Hızlı Menü:

  Konuyu Okuyanlar:

  1 Ziyaretçi